+420 733 676 107
Menu

Zelené střechy

Problém přehřívání zemského povrchu a potřeba zadržování dešťové vody rozhodně není jen doménou zemědělské krajiny. Rozsáhlé vybetonované plochy vytvářejí takzvané tepelné ostrovy, kde letní výheň komplikuje život lidí. Mezi moderními trendy městské výstavby se tak stále častěji prosazují i takzvané zelené střechy. Ty ochlazují město a zároveň zadržují cennou dešťovou vodu. Jejich počty v Česku za rok 2019 vzrostly o čtvrtinu.

K zamyšlení: ” jakou teplotu naměříme na betonové střeše a jakou na zelené střeše v případě, že 2m nad zemí ukazuje teploměr 35 stupňů Celsia?” i tento případ podporuje vznik tepelných ostrovů.

 

Přemýšlejte u realizace rodinného domu, kanceláří a výrobních prostor, vyplatí se to Vám i  okolí ve kterém žijete.

 

Výhody zelených střech

Zelená střecha je nejen pohledovou záležitostí, ale i funkční konstrukcí, která má oproti běžné ploché střeše nesporné výhody. Pokud je hydro izolace dobře vyspádována a nestojí na ní voda, prodlužuje tato konstrukce životnost hydro izolace, protože ta nepodléhá degradaci UV záření.

Co je intenzivní a extenzivní střecha

Dalším PLUS takovéto střechy je, že v létě odpařujíc se voda ochlazuje  konstrukci střechy a v kombinaci se zpomalením prostupu tepla díky přidané zemině je v interiéru chladněji. Zelené střechy můžeme rozdělit podle typu rostlin, které na ní porostou, na intenzivní a extenzivní.

Zjednodušeně, extenzivní střechy nevyžadují tolik péče, jako střechy intenzivní. Na intenzivní střechy patří sukulentní rostliny a suchomilné rostliny. Rostlinami hojně využívaná pro tento typ střech jsou dobře známé netřesky. Není pravdou, že by extenzivní střechy byly v čase naprosto stejné a proto jsou intenzivní střechy mnohem krásnější. I sukulentní rostliny kvetou a navíc s chladnými obdobími roku se i barevně mění. Například z výše zmíněných netřesků, běžně zelených, se stávají v obdobích sucha nebo za mrazu načervenalé rostliny.

Ano, intenzivní střecha s kvetoucími rostlinami může být barevnější, ale je již na začátku potřeba zvážit ochotu toho, kdo se bude o střechu starat, zalévat střechu, případně na ní sekat trávu atd. Extenzivní střecha není sice naprosto bezůdržbová, ale oproti intenzivní střeše je pracnost s ní naprosto minimální.

 

Údržba zelených střech

Odstranění náletových rostlin, které se mohou na zelené střeše uchytit. Ačkoliv životní podmínky jsou pro vzcházení náletových rostlin značně nepříznivé (diametrálně horší než běžném terénu) měli by se vzešlé plevelné rostliny odstraňovat. I v podmínkách extra zvýšeného náletu se ale jedná jen o pár vstupů na střechu za rok, jaro-léto.

V případě potřeby by se zelená střecha měla přihnojit dlouhodobě působícím hnojivem a to maximálně 1x za rok.

Součástí zelené střechy může být realizace systému automatické závlahy.

 

Zajímá Vás tento produkt?

Kontaktujte nás na tel: 733 676 107 nebo Zahradysafranek@post.cz