Problém přehřívání zemského povrchu a potřeba zadržování dešťové vody rozhodně není jen doménou zemědělské krajiny. Rozsáhlé vybetonované plochy vytvářejí takzvané tepelné ostrovy, kde letní výheň komplikuje život lidí. Mezi moderními trendy městské výstavby se tak stále častěji prosazují i takzvané zelené střechy. Ty ochlazují město a zároveň zadržují cennou dešťovou vodu. Jejich počty v Česku za rok 2019 vzrostly o čtvrtinu.
K zamyšlení: “Jakou teplotu naměříme na betonové střeše a jakou na zelené střeše v případě, že 2m nad zemí ukazuje teploměr 35 stupňů Celsia?” I tento případ podporuje vznik tepelných ostrovů.
Výhody zelených střech
Zelená střecha je nejen pohledovou záležitostí, ale i funkční konstrukcí, která má oproti běžné ploché střeše nesporné výhody. Pokud je hydro izolace dobře vyspádována a nestojí na ní voda, prodlužuje tato konstrukce životnost hydro izolace, protože ta nepodléhá degradaci UV záření.
Přemýšlejte u realizace rodinného domu, kanceláří a výrobních prostor, vyplatí se to Vám i okolí ve kterém žijete. Dokážete si představit výrobní a skladovací haly, nákupní střediska, logistická centra, školní budovy, panelové a ostatní obytné domy pokryté zelenými střechami? Kolik vlhkosti by se automaticky udrželo v ovzduší? Jak by se lidem lépe žilo a dýchalo?
Pojďme to zkusit společně.